Prozkoumání tajů ájurvédské masáže: techniky a zdravotní přínosy

Co je to ájurvéda a proč bychom ji měli znát

Vítejte v mé oáze klidu a pohody, kde společně prozkoumáme kouzlo ájurvédy, té tisícileté indické medicíny, jež je tak bohatá jako můj oblíbený mandlový koláč a zároveň tajemná jako každá čokoládová pralinka z mé vánoční sbírky. Ájurvéda není jen obyčejná masážní technika, ale komplexní přístup k udržení zdraví a harmonie těla i duše. Často si představuju, jak by bylo skvělé, kdyby nám ájurvéda přišla v instrukcích jako ten nový nábytek z IKEA. Srozumitelně a přehledně. Jenomže ájurvéda nepotřebuje šroubováky a klíče, potřebuje vaši pozornost a otevřenost. A věřte mi, když jsem poprvé zaslechla o tom, že moje tělo má typologii a že nejsem jediná, kdo má zvláštní sklon k vynechání snídaně, byla jsem zvědavá jako moje kočka Šarlota, když slyší otevírání konzervy.

Pět elementů a tři doši

Představte si, že jste šéfkuchařem ve velké restauraci zvané 'Vaše Tělo'. Ale tentokrát se vaří něco speciálního, konkrétně rovnováha. Ájurvéda nám předkládá koncept pěti elementů (prostor, vzduch, oheň, voda a země), které musíme ve svém životním menu kombinovat s grácií primabaleríny. Každý z těchto elementů pak ovlivňuje naše tři základní energie nebo doši (Vata, Pitta a Kapha), tedy recepty pro naše tělo. A víte, co je nejlepší? Ve vaší kuchyni je vždycky otevřeno a nikdy nejsou vyprodány ingredience pro zdraví. Co se stane, když dojde k nerovnováze, když v jogurtovém smoothie převažuje vzduch a oheň místo vody a země? Ano přesně tak, tělo vám to dá najevo rychleji, než když mi moje Klára oznamuje, že už zase ztratila ponožky.

Tajemství ájurvédské masáže

Když se řekne masáž, mnohým z nás se vybaví příjemně utišující pocit, jež se šíří tělem jako vůně čerstvě upečeného chleba z pekařství. Ájurvédská masáž je však o mnoho více než jen relaxace. Je to dotek, který komunikuje s došami, jakoby byly staré dobré kamarádky, které si povídají o tom, jak těch pár kilogramů navíc opravdu není důvod k panice. Masáž rozjasňuje, posiluje a detoxikuje. Také jsem se jednou nechala namasírovat a byla jsem uvolněná jako ta naše Šarlota, když si vyvalí na slunci. Ale pozor! Ne každá masáž je stejná, stejně jako ne každá čokoláda zasahuje chuťové buňky tou nejsladší symfonií.

Oleje – hraju hlavní roli v ájurvédě

Kdybyste se mnou šli na nákupy, je jedna věc, kterou byste ve vozíku našli vždycky - olej. Ne, neplánuji otevřít stánek s hranolky, ale mám plnou skříň olejů, které jsou stěžejní v ájurvédských masážích. Přírodní oleje jako jsou sezamový, kokosový, mandlový jsou totiž nejen super pro kuchaření, ale i pro vaši kůži. Každý z nich má specifické vlastnosti a ájurvédský masér je vybírá s perspektivou filozofa, který přemítá o smyslu života. Oleje zahřáté na příjemnou teplotu a nakombinované s bylinkami jako je koriandr nebo bazalka, nejenže voňají jako vánoční trhy, ale pracují na tom, aby vaše doši byly v balance jako akrobati v cirkuse.

Druhy ájurvédských masáží

Jaký je váš masážní typek, ehm, typ masáže, měla jsem na mysli. Nemyslete si, že ájurvédská masáž je jen jedna a stejná pro každého. To by bylo jako servírovat všem stejný drink bez ohledu na to, jestli mají raději mojito nebo gin s tonikem. Od Abhyangy, což je podobné když vaše babička při pečení obalí koláč tónou máslové polevy, až po Shirodharu, která připomíná rytmické kapek deště na střeše srubu. Jistě, některé masáže působí uklidňujícím dojmem, jako když posloucháte oblíbené jazzové album v nedělní ráno, jiné zas pohybují energií, jako kdyby oživili i toho nejuspanějšího lenocha.

Kdy a proč si dopřát ájurvédskou masáž

Tak jako existuje čas na pečení, čas na čtení a čas na to, aby mi děti vysvětlily nové trendy, které vůbec nepochopím, přichází také čas na ájurvédskou masáž. Nemusíte být ve stadiu, kdy si připadáte jako úplně rozklepaný pudink. Ájurvédská masáž je jako ten nejlepší přítel, který přijde s hláškou 'tohle potřebuješ' v pravý čas. Ať už k vám před zima doléhá jako poslední díl televizního seriálu, který nechcete, aby skončil, nebo se chcete prostě rozmazlovat, protože si to zasloužíte po týdnu, kdy klid byl tak vzácný jako tichý mobilní telefon. Ájurvédska masáž může pomoci s bolestmi, stresem a dokonce i s trávicími problémy, které nastupují po dovolené plné gurmánských zážitků.

Vliv ájurvédské masáže na naše zdraví

Vliv ájurvédské masáže na naše zdraví je jako mátoha na zahradě – je neuvěřitelně prospěšný, ale často podceňovaný. A já vám řeknu, co je pravda, v momentě, kdy jsem začala pravidelně navštěvovat masáže, cítila jsem se lehce jako ten superhrdinka s pláštěm zářící vitality. Uvolňuje svaly a zlepšuje krevní oběh, což je jako poslat všechny ty malinké lodě (krevní buňky) na okružní plavbu, která z nich udělá vášnivé cestovatele, přeneseno do našeho těla. Takže když se cítíte vyčerpaně a nemáte ani na úsměv, ájurvédská masáž může obnovit vaši energii rychleji než když kluci zformují kapelu a zjistí, že YouTube může z někoho udělat hvězdu během jediného večera.

Tipy, jak si ájurvédskou masáž užít na maximum

Pozor tady, přijde něco jako tajný recept na čokoládový dort, který zaručeně nikdy neklesne. Když jdete na ájurvédskou masáž, je důležité, abyste byli otevřeni a připraveni. Nenechte si nic lhát, i relaxace potřebuje strategii. Já například před masáží nepiju kofein, protože touha skákat jako klokan po masážním stole není úplně vhodná. Také je dobré naplánovat si den tak, aby po masáži následovala relaxace, a ne honička jako na výprodeji v supermarketu. A co víc? No přece pomalý a klidný nádech a výdech, aby se prožitek stal intenzivnějším, jako když chutnáte ten první lůjek domácího jablečného štrúdlu.

Domácí ájurvédská masáž – je to možné?

Samozřejmě si můžete ájurvédskou masáž užít i v pohodlí domova, je to jako udělat si vlastní pizzu, když máte chuť na italskou kuchyni, ale ven se vám nechce. Naučte se několik základních technik, vyzbrojte se kvalitními oleji a přesvědčte vašeho partnera, aby se stal vaším osobním masérem na večer. A i kdyby to ve finále vypadalo, že se snaží rozvázat uzly na provaze, než aby vaše svaly byly hladké jako teplý med, pamatujte, že úsilí se cení. Domácí atmosféra v kombinaci s lehkou masážní rutinou může přinést úlevu a navodit pocit klidu, i když venku zuří sněhová bouře a kočka se rozhodla proměnit obývák v závodní dráhu.