Masáže kojenců a batolat: jaké jsou nejčastější chyby

Neznalost správné techniky masáží

Jak často jsem se setkal s rodiči, kteří se snaží svá batolecí masírovat podle návodů, které našli na internetu, aniž by měli jakýkoliv odborný výcvik ve fyzioterapii nebo masážích? Mnohokrát. A je mi z toho vždy moc smutno. Děti jsou citlivé a jejich těla mnohem náchylnější k zranění než těla dospělých. Je tedy velmi důležité, abyste, jako rodiče, byli odborně vzdělaní v oblasti masáží dětí, než se do toho pustíte. V případě, že je to možné, snažte se vždy absolvovat kurz masáží pro kojence a batolata, který vás naučí, jak správně masírovat své dítě. Masírování dítěte není jen tak, je to umění a věda zároveň.

Přehlížení reakcí dítěte

Často vidím rodiče, kteří své děti masírují bez ohledu na to, jak se jejich dítě cítí. Je velmi důležité sledovat reakce a pocity dítěte během masáže. Když vidíte, že se dítě cítí nepohodlně, je nespokojené nebo dokonce pláče, je načase masáž ukončit. Je možné, že jste příliš silně tlačili nebo že jste masírovali místo, které je pro dítě nepříjemné. Vždy tedy sledujte pocity svého dítěte a přizpůsobujte se jim. Masáž by měla být příjemná, relaxační a obohacující zkušenost pro vás i vaše dítě, nikdy by neměla způsobovat stres nebo nepohodlí.

Nesprávná volba produků

Jako rodič jistě chcete to nejlepší pro svůj potomek. Ale rozumíte si i v kosmetice? Velmi často vidím rodiče, kteří používají na masáže svých dětí nesprávné produkty. Některé oleje a krémy mohou být pro jemnou pokožku dětí dráždivé. Děti mají velmi citlivou pokožku a reagují rychle na jakékoliv podněty. Proto je důležité vybírat produkty, které jsou speciálně navržené pro pokožku dítěte. Vyhněte se těm, které obsahují silné parfémy nebo chemické složky, protože ty mohou dítě dráždit. A vždy, ale vždy, před prvním použitím vyzkoušejte produkt na malém kousku pokožky Vašeho dítěte, aby jste se ujistili, že na něj nedojde k žádné alergické reakci.

Nepravidelnost masáží

Je pravda, že všichni jsme někdy zaneprázdněni, ale pokud chceme dosáhnout pozitivních výsledků z masáží našich dětí, neměli bychom je provádět nárazově. Masáže by měly být pravidelné, ideálně každý den. Je to důležité z několika důvodů. Pravidelné masáže pomáhají udržovat tělo dítěte v dobré kondici. Pomáhají také posilovat vztah mezi vámi a vaším dítětem, protože je to čas, kdy můžete být spolu, v klidu, bez rušivých prvků. Když uvidíte, jak se vaše dítě uvolňuje a užívá si masáž, uvědomíte si, jak je to pro něj přínosné. A to je skvělý pocit.

Používání nesprávných pohybů a tlaku

Tady se dostáváme k základům masáže. Při masírování kojence nebo batolat musíte být velmi opatrní. Pokud používáte nesprávné pohyby nebo příliš silně tlačíte, můžete dítěti ublížit. Je důležité se stále učit a zlepšovat se. Investujte čas a peníze do kurzu, který vás naučí správné techniky a postupy. Buďte si vědomi toho, že masáž pro děti je jiná než masáž pro dospělé. Vše je jemnější, pomalejší. Cílem masáže není vyvolat u dítěte bolest, ale přinést mu úlevu a relaxaci.

Chybějící uvědomění si významu masáže

Masáže jsou pro naše malé nejen příjemnou chvílí relaxace. Mají mnoho dalších prospěšných výhod. Napomáhají lepšímu prokrvení pokožky, trávení i celkovému pohybu těla. Jsou dobrým prostředkem pro hlubší vazbu mezi rodičem a dítětem. Koneckonců, kdo by nechtěl svému dítěti poskytnout pocit bezpečí a lásky? Ale pokud rodiče tuto skutečnost nepochopí a považují masáže za jen nějaký další kosmetický rituál, je to velká chyba. Uvědomit si hlubší význam a cíl masáže je klíčové pro správnou péči o naše malé.

A teď vám, jak slíbeno, povím příhodu z mého života související s masážemi. Když se narodil můj první syn, byl jsem nadšený z představy, že mu budu moci dát masáže. Přečetl jsem si mnoho knih a článků a cítil jsem se připravený. Pak přišel ten den. Ležel na stole a díval se na mě těma velkýma očima plnýma očekávání...a já se najednou cítil zcela ztracený. Netušil jsem, kde začít, jaký tlak použít, jaké pohyby udělat. Neměl jsem žádnou zkušenost a byl jsem příliš sebevědomý. Byl to velký průšvih. Ale z toho jsem se poučil - a vy se, doufám, poučíte ze mých chyb. Protože masáže pro naše děti jsou důležité a nesmíme je brát na lehkou váhu.