Luxusní relaxace a posílení s Breussovou masáží – najděte svůj klid

Co to je Breussova masáž a proč je tak fenomenální

Občas mám pocit, že životem běhám jak začarovaný marathonista. Ale jak se říká, musíme si umět užívat malých radostí – a jednou takovou radostí je Breussova masáž. Víte, co to vlastně je? Já jsem se o Breussové masáži dozvěděl úplně náhodou, když jsem si jednoho sobotního odpoledne četl článek o způsobech, jak si vyčistit mysl a načerpat novou energii. Taková masáž je v tomto práci mistrem. Je to terapie, která se zaměřuje na spojení těla a mysli v mírumilovném tělesném dialogu, na který se tak snadno zapomíná v každodenním zápřahu točícím se na kolotoči úkolů. Původ masáže se datuje do Rakouska a její objevitel Rudolf Breuss věřil, že tímto druhem masáže můžeme v těle uvolnit negativní energii a napomoci léčbě různých bolestí. Tu masáž jsem si musel samozřejmě vyzkoušet, a nebudu vám lhát, po ní jsem si připadal jako znovuzrozený. Jestli vás zajímají podrobnosti, pojďme do toho společně krok za krokem.

Jak Breussova masáž probíhá a příprava na ni

Když jsem se rozhodl pro svoji první Breussovou masáž, byl jsem nervózní jako malý kluk před vystoupením v školním představení. Příprava byla jednoduchá, ale zásadní – půlhodinu před masáží jsem se vyvaroval těžkého jídla a snažil se mentálně připravit na hodinu uvolnění. Místnost voní éterickými oleji a hraje relaxační hudba, což vám pomůže uvolnit mysl už při vstupu. Terapeut mě nejprve instruoval, abych si lehl na masážní lehátko – pochopitelně čelem dolů. Pak nasleduje rituál tišící doteky po celém zadním trase těla, které se zaměřují na meridiány a akupresurní body. Olej, nejčastěji používán, je svatojánský olej s jeho mnohastrannými účinky na lidské zdraví. Doteky jsou prováděny velmi jemně, tak, že občas máte pocit, jako by po vás přejížděl pouhý vánek.

Vliv na psychickou a fyzickou pohodu

Nezřídka po masáži přicházejí klienti terapeuta s vyznáním, jak jim Breussova masáž pomohla se vyrovnat s jejich psychickým tlakem a stresy. A to je přesně ten moment, kdy si říkám: "David, nejlepší rozhodnutí týdne!" Ona ta masáž totiž působí na tělo multifunkčně – zklidňuje mysli, zbavuje blokací a uvolňuje svalové napětí. To vše ve výsledku prospívá nejen naší fyzické ale i psychické pohodě. Po této masáži jsem měl pocit, že jsem spadl do obrovského gauče plného polštářů, a přitom jsem stále ležel na masážním stole. Cítil jsem se bez obav, jako by všechny starosti byly pryč a pak, už jenom harmonie a ticho. Prý to souvisí s tím, jak masáž působí na nervový systém – prostě ho přepne do režimu "relax a obnov". Ačkoliv jsem člověk, který potřebuje vidět „data“, tady data nepotřebuju, pohoda je totiž po Breussové masáži více než zřejmá.

Důležitost kvalitního svatojánského oleje

Při mé první Breussové masáži mi terapeutka vysvětlila, proč je svatojánský olej tak důležitý. Ten už od pradávna lidé používají pro své antidepresivní a protizánětlivé vlastnosti. V průběhu masáže jsem si hluboce uvědomil, jak voňavá essence proniká do pórů mé kůže, a byl to pocit, který bych přirovnal k prvnímu doušku lahodné kávy ráno. Intenzita a kvalita oleje je klíčová, protože nejenže podporuje léčebné účinky masáže, ale zajistí i to, aby masážní zážitek byl co nejpříjemnější. I moji kamarádi, kterým jsem Breussovu masáž doporučil, potvrzují, že ten olej je jako dotyk světla na jejich pokožce. A kdo by si nepřál pocítit na vlastní kůži dotek sluníčka, zvlášť v těch šedých a nepřívětivých dnech? Svatojánský olej je podle všeho velký pomocník při regeneraci těla a mysli – a já mu dávám jedno velké plus do notýsku osobních zdravotních zázračných přírodních prostředků.

Pro koho je Breussova masáž ideální

Jestli si myslíte, že Breussova masáž je pouze pro ty, kteří trpí bolestmi zad, tak vám hned řeknu, že je to mýtus. Tato masáž je univerzální balzám pro kohokoli, kdo se cítí vyčerpán, ať už fyzicky nebo emocionálně. Má uklidňující efekt na ty, kteří jsou stále "na přetáčení" a potřebují stáhnout své tempo a nabrat dech. Při mé první návštěvě masérky jsem tam potkal jednoho vysokého chlápka v obleku, který měl zjevně náročný den – při odchodu byl jako vyměněný, usmíval se od ucha k uchu. Myslím, že Breussova masáž je prostě pro každého, kdo potřebuje „restartovat“ své tělo i mysl a dát si pauzu od nepřetržitého kolotoče každodenních povinností. Och, a pokud jste skeptičtí co do účinků masáží, věřte mi, že po návštěvě Breussovy masáže budete přesvědčení o tom opaku, jsem toho důkazem.

Účinky masáže na bolest zad a kloubů

Jak už jsem zmínil, Breussova masáž získala pověst především díky svým účinkům na bolest zad a řešení problémů s klouby. Co se týče mého záda, dokážu vám říci, že během jediné session jsem pocítil výrazné uvolnění, a to zejména v oblasti bederní páteře, která je u mě problematická kvůli dlouhým hodinám sedění u počítače. Masáže mají schopnost zmírnit napětí a tlak na mezistavcové ploténky, což je pro mnohé – včetně mě – bůh v tísni. Kdybyste se ptali mého syna Jakuba, který občas za mnou přiběhne s tím, že „mě bolí záda z tašky“, řeknu vám, že ač je to mladý hoch, Breussova masáž mu také pomáhá. Ač se to možná nezdá, i děti mohou trpět podobnými potížemi jako dospělí a uvolnění přichází i jim vhod.

Relaxační rituály a doprovodné techniky

Abychom si uživatele první Breussovy masáže udrželi při duši, je dobré zařadit relaxační rituály a doprovodné techniky. Já jsem klasický případ „stále v pohybu“, takže mi i když se to nemusí zdát, vaření čaje a zaznamenávání svých myšlenek do deníčku před i po masáži pomohlo urovnat dojmy a amplifikovat efekt terapie. Má terapeutka navíc doporučila kombinovat masáž s jemným protažením, dechovými cviky nebo dokonce s meditací, což bylo opravdu prima. Stvořil jsem si tím svůj malý wellness rituál, při kterém můžu na moment opustit realitu s jejím ruchem. Nepodceňujte ani efekt „aftercare“ - tedy péči po masáži. Užívání bylinných doplňků nebo teplá koupele dokážou podpořit a prodloužit efekt masáže.

Přínos Breussovy masáže pro sportovce

Ačkoliv nejsem žádný vrcholový sportovec, občas to na squashovém kurtu roztočím a mohu vám říci, že moje svaly pak umějí dost protestovat. Naštěstí, Breussova masáž dokáže sportovcům nabídnout speciální balení regenerační péče. Když jsem přišel na masáž s bolestí v ramenním kloubu po příliš nadšeném tenisu, terapeut se zaměřil právě na tuhle oblast a já jsem odcházel jako nový člověk.

Výhody pravidelné Breussovy masáže

Mnohdy lidé po masáži zapomínají a považují ji za jednorázovou záležitost. Ovšem pravidelnost je klíčová a já jsem začal chodit na Breussovu masáž jednou měsíčně. Největší změnu jsem si všiml v celkové pohodě, málokomu jsem to ale zmínil, protože člověk od člověka se liší.

Tajemství pro hlubší relaxační zážitek

Abychom si pravdu řekli, každý konec dobré Breussovy masáže má v sobě kousek smutku. Co když bychom si ale mohli dovolit zůstat v tom kouzelném světě klidu o něco déle? No, tajemství spočívá v tom, abyste po masáži neplánovali žádné náročné aktivity. Zkuste si vzít volno od elektroniky, věnujte se lehčí četbě nebo procházce v přírodě. Je to jako dovolená pro vaše smysly – a po masáži si budete chtít tento luxus dopřát opakovaně. Možná se teď ptáte, proč? Protože život je plný rušných momentů a čas strávený s Breussovou masáží je jako oáza klidu uprostřed pouště všedního dne. Ať už patříte mezi manažery, učitele, rodiče, nebo studenty, vaše tělo i duše si zaslouží chvíle regenerace a péče.