Kdy nemasírovat: Nejčastější kontraindikace thajské masáže

Myslíte si, že thajská masáž je vždy tou nejlepší volbou na bolesti zad, únavu nebo stres? Není to tak jednoduché. Masáž může tělu ulevit, ale jsou chvíle, kdy vám spíš přitíží. Málokdo řeší, kdy by měl masáž raději vynechat, a přitom někdy může mít i nepříjemné následky.

Chystáte se na thajskou masáž, ale nejste ve stoprocentní kondici? Už při rezervaci se zeptejte, jestli váš aktuální stav není problém. Stačí rýma nebo zvýšená teplota a i pohodová masáž může být víc riziko než relax.

Kdy raději masáž vynechat

Někdy je lepší masáž přeskočit, než riskovat zhoršení zdravotního stavu. Zní to až příliš opatrně? Ve skutečnosti existuje spousta konkrétních situací, kdy se doporučuje masáž zcela vynechat - platí to hlavně pro thajskou masáž, protože ta je často intenzivnější než běžné evropské techniky.

Jedno pravidlo platí vždy: když máte horečku, chřipku, zánět nebo prostě nejste fit, zůstaňte raději doma. Masáž v tomhle stavu může jen zrychlit šíření infekce nebo zhoršit příznaky. Na masáž nechoďte ani s otevřenými ranami, modřinami, ani když vás trápí čerstvé úrazy, pohmožděniny nebo natažené svaly.

  • Akutní horečka a infekční onemocnění – například angína nebo chřipka
  • Čerstvé úrazy nebo modřiny – svalový natažení, výrony, podlitiny
  • Silná bolest břicha nebo jiné neobvyklé bolesti
  • Kožní vyrážky, ekzémy a jiná akutní kožní onemocnění
  • Alergické reakce nebo otoky na kůži

Je dobré zmínit každou změnu zdravotního stavu svému masérovi předem, a raději si jednou odpočinout doma, než riskovat delší léčbu nebo komplikace.

Akutní zdravotní problémy

Někdy tělo jasně říká, že masáž fakt není dobrý nápad. Pokud máte třeba horečku, zánět v těle nebo chřipku, vůbec na masáž nechoďte. Tělo se už tak pere s infekcí, a tlak při masáži by to mohl ještě zhoršit. S thajskou masáží počkejte, dokud budete úplně v pohodě.

Masáž taky není bezpečná, když máte čerstvé zranění – třeba natažený sval, pohmožděninu, nebo jste si nedávno vyvrtli kotník. Masírování těchto míst může bolest ještě zhoršit, a uzdravení prodloužit.

  • Při akutních bolestech nebo zarudnutí kloubů se masáži vyhněte, může jít o zánět a tam masírování nepomáhá.
  • Nemoci jako angína, rýma, kašel nebo bolesti v krku jsou jasné signály, že tělo potřebuje klid a čas na uzdravení.
  • Nepodceňujte ani opary nebo jiné infekce na kůži – masér by mohl infekci přenést dál a rozšířit ji nejen vám, ale i sobě.

Ber to tak, že akutní potíže nejsou jen o vás, ale i o bezpečí maséra a dalších klientů. Raději si dopřejte odpočinek doma, pijte čaj, a až tělo zahojí, masáž bude zase vaše odměna.

Dlouhodobá onemocnění a thajská masáž

Dlouhodobé zdravotní potíže jsou častým důvodem, proč si lidé dávají pozor na thajskou masáž. Nemyslete si ale, že nějaké chronické onemocnění automaticky znamená stopku. Platí jednoduché pravidlo: pokud berete pravidelně léky, chodíte na kontroly nebo řešíte dlouhodobý problém, vždycky se poraďte nejdřív s doktorem a pak si povídejte s masérem. Hlavně u srdce, cév a krevního tlaku je potřeba být hodně obezřetní.

Často řešené diagnózy najdete přehledně v tabulce, kde je jasně vidět, kdy thajská masáž vůbec nedoporučujeme:

NemocRiziko u thajské masážeDoporučení
Vysoký krevní tlakRiziko náhlého zvýšení tlakuAno, jen pod kontrolou a na klidných částech těla
CukrovkaPoranění kůže, špatné hojeníOpatrně, vynechat intenzivní techniky
Křečové žílyMožnost zhoršení stavu, bolestVyhnout se masáži nohou
Nádorová onemocněníMožný vliv na šíření onemocněníJen po dohodě s lékařem
Autoimunitní problémyZáněty, zvláštní reakce tělaPouze po schválení od lékaře

Lidé s thajskou masáží většinou svému tělu chtějí ulevit, ale fakt je, že každý dlouhodobý zdravotní problém žádá individuální přístup. Nespoléhejte na zkušenosti známých a blogy. Tělo každého člověka reaguje úplně jinak. Třeba někdo s astmatem může snášet jemnou masáž v sedě, ale intenzivnější tlačení na hrudník mu hned znepříjemní dech.

Pár konkrétních tipů, jak se chovat, pokud máte dlouhodobé zdravotní potíže a zvažujete masáž:

  • Ptejte se svého lékaře, jestli máte aktuálně nějaké omezení.
  • Řekněte masérovi o svém onemocnění, nikdy nic netajte.
  • Mějte přehled o lécích, které berete, a upozorněte maséra na ty, které ředí krev.
  • Nepodceňujte, jak se cítíte těsně před masáží. Nachlazení, únava nebo náznak migrény znamenají, že masáž radši odložte.

Nebojte se zeptat na konkrétní postupy i u samotných masérů. Ti rozumní mají zkušenosti s klienty různých diagnóz a rádi poradí. Vždy jde o to, abyste odešli v pohodě, ne s novým problémem.

Potíže s kůží nebo žílami

Potíže s kůží nebo žílami

Oproti běžným omluvenkám typu „mám dneska migrénu“ jsou potíže s kůží a žílami často přehlížené. Přitom právě tady dokáže thajská masáž opravdu víc uškodit, než pomoct. Masér totiž potřebuje kontakt s kůží. Pokud ji máte z nějakého důvodu narušenou, riskujete nejen větší bolest, ale i rozšíření infekcí nebo zhoršení stavu.

Nejde jen o ekzémy či akné. Problémová je i obyčejná vyrážka, nehojící se ranky, čerstvé tetování nebo popáleniny. Masáž přes ně by byla fakt nepříjemná a nebezpečná. V takovém případě řekněte masérovi, ať se postiženému místu vyhne, nebo rovnou masáž odložte.

  • Ekzém, lupénka, infekce – mohou se šířit nebo zhoršit.
  • Otevřené rány, škrábance, bodnutí hmyzem – riziko zanesení bakterií.
  • Čerstvá tetování a jizvy – hrozí narušení hojení.
  • Alergické reakce a vyrážky – masáž dráždí už tak citlivou pokožku.

U problémů se žílami, jako jsou křečové žíly nebo trombóza, je třeba si dát obzvlášť pozor. Thajská masáž často pracuje s tlakem, a pokud vás trápí rozšířené nebo bolestivé žíly, může dojít ke zhoršení jejich stavu. Na masírování těchto míst úplně zapomeňte.

ProblémProč nemasírovat?
Křečové žílyZvyšuje se riziko zánětu, otoku a prasknutí žíly.
TrombózaHrozí uvolnění krevní sraženiny – nebezpečí embolie.
Infekce kůžeBakterie se mohou roznést dál po těle.
Velké modřiny, krevní výronyMohou se zvětšit, přetrhnout céva.

Jak poznat, že je třeba si dát pauzu od masáží? Když vidíte červené, oteklé, teplejší nebo bolestivé místo, nechte si to radši nejdřív zkontrolovat u lékaře. A pokud máte jen místní potíže, vždy na ně upozorněte maséra předem. Nejde jen o vlastní pohodlí, ale hlavně o zdraví – a to je víc než pár minut relaxu.

Těhotenství a dětský věk

Těhotné ženy by měly být s thajskou masáží opatrné, hlavně v prvním trimestru. Právě v této fázi je tělo nejcitlivější a některé hmaty nebo tlakové body můžou vyvolat kontrakce nebo jiné komplikace. Hodně masérů těhotné v prvních třech měsících raději vůbec nemasíruje.

Ve druhém a třetím trimestru už některá studia thajské masáže nabízí speciální masáže pro těhotné. Ty jsou šetrnější, vynechávají masírování břicha a používají jemnější techniky. Je ale potřeba vždy informovat maséra o těhotenství, i když nejste na začátku. Riziko pro miminko nebo maminku může nastat i při drobných zdravotních problémech, kdy by jinak masáž byla v pohodě.

Děti většinou thajskou masáž nepotřebují, protože jejich tělo je pružné a dobře regeneruje. U menších dětí může být masáž dokonce nepříjemná, protože ne všichni vydrží klidně ležet a tlak může být pro ně zbytečně silný. U dětí taky hrozí vyšší citlivost na doteky i možné alergické reakce na masážní oleje.

Pokud přemýšlíte o masáži pro dítě, zajímejte se hlavně o to, jestli má masér zkušenosti s prací s dětmi. Vždy platí, že děti do 12 let potřebují zvláštní přístup, jemné techniky a na masáži by měli být za dohledu rodiče.

  • Těhotné musí vždy o svém stavu informovat maséra předem.
  • První trimestr – masáž většinou není vhodná.
  • Speciální těhotenská masáž je možná pouze ve druhém a třetím trimestru, ideálně po domluvě s lékařem.
  • Děti potřebují velmi jemné, krátké a šetrné masáže.
  • Malé děti pouze za přítomnosti rodiče, nikdy ne samy.
SkupinaDoporučeníMožná rizika
Těhotné (1. trimestr)Nedoporučuje seKontrakce, potrat
Těhotné (2.–3. trimestr)Pouze speciální masáž a po poradě s lékařemKřeče, nízký tlak
Děti do 12 letJemná masáž, pod dohledem rodičePřecitlivělost, alergie

Když máte jakoukoliv pochybnost, radši se zeptejte svého lékaře nebo maséra. U těhotných žen a u dětí opravdu nejde riskovat, i když se cítíte dobře.

Tipy na bezpečnou masáž

Bezpečnost je základ. Thajská masáž může být příjemná, ale jen pokud dodržíte pár důležitých pravidel. Není ostuda říct si masérovi, co vás trápí, kde vás bolí, nebo upozornit na zdravotní problém. Tady je, na co myslet, než si lehnete na masážní lehátko:

  • Thajská masáž není vhodná při horečce, infekcích, akutních úrazech, čerstvých modřinách nebo otevřených ranách.
  • Při jakémkoli chronickém onemocnění (srdečních problémech, epilepsii, cukrovce) vždy svůj stav konzultujte předem. Masér se musí přizpůsobit.
  • Nepodceňujte žádné kožní potíže – vyrážky, plísně, infekce. Riziko šíření je velké.
  • Během těhotenství nebo kojení si nechte poradit, jaký typ masáže je pro vás bezpečný. Některé techniky se v tomto období vůbec nedoporučují.
  • Ptejte se na hygienu. Prostředí má být čisté, ručníky vyměněné. Nemělo by tam být cítit plíseň nebo výrazné chemikálie.
  • Nebojte se během masáže říct "stop" nebo požádat o změnu tlaku. Dobrý masér vás nikdy nebude nutit do ničeho bolestivého.

Věděli jste, že podle jedné české studie z roku 2022 až 38 % lidí před masáží neupozorní maséra na svoje zdravotní potíže? To je zbytečný risk, který může vaše záda stát další návštěvu lékaře.

SituaceDoporučení
Po těžkém cvičeníPočkejte alespoň 24 hodin
Akutní nemocMasáž zrušit
Vysoký tlakLehká varianta masáže, po schválení lékaře
Kožní problémyVyhněte se masáži, dokud nejsou potíže pryč
TěhotenstvíPouze speciálně školený masér

Buďte chytří a chraňte si zdraví. Vyžadujte servis, který má jasná pravidla a respektuje vaše potřeby. Tím minimalizujete rizika a každý zážitek z masáže bude stát za to.