Význam uvolňování zad

Nemyslete si, že uvolňování zad je jen něco pro seniory, nebo lidi s vážnými problémy s páteří. Ne, dámy a pánové, uvolňování zad je něco, co by měl na své agendě mít každý z nás. A víte proč? Protože máme kříže! Není divu, že po několika hodinách sedění u počítače či jízdy autem cítíme bolest v zádech. A teď si představte, že takový způsob života vedeme den co den! Není divu, že naše záda protestují. Když jsem se o tom bavila s mým manželem Tomášem, rozesmál se a řekl mi, že mě má rád, i když nejsem žádná olympionička, ale i tak bych měla svým zadům dopřát trochu péče. Zeptejte se svého těla, zvláště těch zad, jak se cítí. Už dnes začněte s jejich uvolňování!

Návyky vedoucí k zádovým potížím

Během dnů, týdnů a měsíců, kdy jsem se zabývala otázkou jak na zdravá záda, jsem došla k závěru, že mnoho z nás má vůbec špatné fyziologické návyky. Přemýšleli jste někdy nad svým postojem při stání? Nebo jak sedíte u stolu při práci? Možná se zdá, že jsou to maličkosti, ale omyl. Každý špatný pohyb, každá nepřirozená pozice, kterou naše tělo dlouhodobě zaujímá, se promítne do našeho zdraví. Mohla bych o tom mluvit hodiny. Ale vím, že jste přišli pro tipy a rady, tak se na ně také dostaneme. Přece jen, dokonce i naše kočka Mína se natahuje pravidelně, aby si "vytáhla" své kočičí záda. Pokud to dokáže kočka, jistě to zvládneme i my!

Hebký start: strečink

Když se chystáme na svou cestu k uvolněním zad, je dobré začít pomalu. A jak jinak bychom to měli dělat, než strečinkem. Ano, strečink je klíčový pro naše tělo a to nejen v tomto případě. Ale pozor! Přemýšlet jen nad začátkem je jako nevědět, jak se jogurt otvírá. Musíme mít také na paměti, že je potřeba správně a pravidelně protahovat naše svaly a klouby. A jak to udělat? Představám si naše tělo jako pružinu. Stejně tak jako pružina potřebuje naše tělo pravidelné napínání a uvolňování. Ale nemyslete si, že jsme jako Mína a protahujeme se ráno po probuzení a pak po zbytek dne odpočíváme. Musíme na to jít systematicky a zvolit cviky, které nám nejlépe pomohou.

Cviky pro zdravá záda

Věřte mi, není nic lepšího než cvičení pro zdravá záda. Kdo by nechtěl mít záda jako tygří? Jejich síla a pružnost by učinila každého závidět. Ale jak na to? Existuje nespočet cviků pro naše záda, které můžeme provádět ve fitku, ale i doma. Začněte například cvikem známým jako "kočka - kráva". Tento cvik je mým nejoblíbenějším a provádím ho každé ráno. Moje kočka Mína si při tom dokonce myslí, že hrajeme hru a pokouší se mě napodobit. Navíc, pokud máte děti, můžete jim vysvětlit pohyb těchto zvířat skrze cvičení. Můj syn Bohumír to miluje! Tak co je na tomto cviku tak úžasného? Pomáhá uvolnit záda a zlepšuje naši posturu.

Teorie versus praxe: osobní zkušenosti

Vím, že teorie může být někdy nudná a že mnoho z nás se ji snaží obejít. Tedy, já sama jsem taková, když přijde na vaření. Ale když jsem jednou začala praktikovat cvičení a strečink pro zdravá záda, uvědomila jsem si, že je to něco, co musím dělat pravidelně. Je to jako s vařením. Můžeme si přečíst všechny knihy a blogy, jaké existují, ale pokud to nezkusíme na vlastní kůži, nikdy to nepochopíme. A navíc, budeme mít hlad. Tak proč se hladovět, když můžeme být plně zásobení výživou a dobrou pohodou?

Tajemství zůstává v klidu a že jsme v tom společně

Můj manžel Tomáš mi jednou řekl jednu věc, kterou nyní považuji za jednu z nejdůležitějších životních lekcí: "Adéla, klid je tajemství k zdraví." A měl pravdu. Stejně tak jako náš mozek potřebuje odpočinek, tak i naše tělo čeká na ten moment, kdy ho ponecháme v klidu. Mám štěstí, že mám někoho, kdo mi připomíná, jak důležité je se o sebe starat. A i kdybych se cítila líná provádět cviky pro zdravá záda, tak vím, že nejsem sama. Koneckonců, jestliže Mína a Tomáš mohou každý den pracovat na svých zadních partiech a své postavě, tak proč bych nemohla i já?