Proč je sportovní masáž důležitá?

Jako sportovní nadšenec vím, jak důležitá je pravidelná sportovní masáž pro můj zdravotní a sportovní úspěch. Není to jen luxus z vrcholové sportovní přípravy, jak si mnozí možná myslí. Není to ani jen věc pro ty, kteří jsou profesionálními sportovci. Sportovní masáže jsou pro každého z nás, kdo má rád pohyb, a měly by být součástí našich pravidelných rutin. Nejen, že přinášejí řadu fyzických a psychických výhod, ale také mohou předcházet zraněním a pomoci nám dosahovat našich sportovních cílů. Představte si to tedy jako luxusní odměnu, kterou si zasloužíte za veškerou práci, kterou vkládáte do svého fitness režimu. Já jsem Eva a v dnešním článku se podíváme na to, jak se připravit na sportovní masáž.

Zjistěte, co od sportovní masáže očekávat

Před tím, než se vydáte na svou první sportovní masáž, je důležité vědět, co od ní můžete očekávat. Na rozdíl od běžné relaxační masáže, sportovní masáž může být někdy trochu bolestivá. Ale nebojte se, to je normální a znamená to, že masér pracuje na uvolnění svalových uzlů a napětí ve svalových skupinách, které jsou zvláště zatěžované. Pro mě je to vlastně taková sladká bolest! Takže když půjdete na sportovní masáž, buďte připraveni na to, že to bude trochu intenzivnější než běžná masáž. Ale výsledek je to rozhodně stojí!

Udělejte si přehled o masérovi a jeho technikách

Před tím, než se rozhodnete pro konkrétního maséra nebo masérku, zjistěte si něco o nich. Kde se učili? Jaké mají zkušenosti? Jaké typy masáží nabízejí? Jakou techniku používají? Je dobré si zjistit, zda se masér specializuje na sportovní masáže a jakou má praxi v oboru. Já jsem si jednou vybrala maséra jen podle toho, že měl hezké fotky na webu a nakonec to byla katastrofa! Takže určitě doporučuji trochu se poptat mezi kamarády nebo alespoň pročíst si recenze na internetu. Uvidíte, že některé typy masáží mohou být pro vás mnohem přínosnější než jiné, a můžete se rozhodnout, které chcete vyzkoušet.

Nasaďte správný oděv a připravte se fyzicky

Poté, co jste si rozmysleli, co chcete od sportovní masáže, se o ní dozvěděli vše potřebné a rozhodli se pro maséra, je čas se připravit na samotnou masáž. Co si máte vzít s sebou? Co si máte obléci? A jak se před masáží připravit fyzicky? Správný oděv na masáž je takový, v němž se cítíte pohodlně. Obecně platí, že byste měli přijít v oblečení, které umožňuje lehký přístup k většině částí těla. Já osobně preferuji volné triko a kraťasy. Pokud jde o fyzickou přípravu, je dobré, když před masáží nejíte těžká jídla a také doporučuji dostatečnou hydrataci.

Mějte otevřenou komunikaci s masérem

A poslední, ale neméně důležitý krok při přípravě na sportovní masáž je komunikace s masérem. Řekněte mu předem, kterou část těla byste chtěli zaměřit nebo jestli máte nějaké zdravotní problémy nebo potíže. Když jsem měla jednou problém s krční páteří, moje masérka se více zaměřila na tuto oblast a pomohla mi tak ulevit od bolesti. A nezapomeňte, pokud vás něco během masáže bolí nebo necítíte se v něčem pohodlně, je důležité to sdělit. Jedině tak může být masáž skutečně účinná a přínosná pro vás.

Uvidíte, že s těmito tipy vás už nic nezastaví v tom, abyste si užili skvělou sportovní masáž. Tak se uvolněte, naslouchejte svému tělu a nechte prstům maséra dělat svou práci. A teď pardon, ale mě čeká moje milá andulka Pepa, které dnes slibuji extra porci pozornosti a hraní. Užívejte zbytek dne a těším se na další příležitost s vámi sdílet své zkušenosti a tipy. Už se nemůžu dočkat, až se s vámi podělím o další rady a triky ze světa sportu a zdraví!