Úvod do lymfatické masáže

Už jsem vás někdy vzala na cestu do světa lymfatických masáží? Ne? Tak zavřete dveře, popijte kávu a pojďte se mnou! Lymfatická masáž je masáž, která se zaměřuje na stimulaci lymfatického systému s cílem zlepšit cirkulaci a odstranění toxických odpadů z těla. Bolest se sice může objevit, ale to mějme na paměti, je to čistící proces! Ale žádný strach, nebolí to víc než běžná masáž.

Když jsem vyzkoušela svou první lymfatickou masáž, byla jsem fascinována tím, jak mé tělo dokázalo reagovat na tak jemné dotyky. Byla to zážitek, který mi připomněl jednu příhodu, kdy jsem cestovala v Thajsku a prvně jsem viděla, jak třeba míšení čaje může být tak meditativním zážitkem. To je právě kouzlo lymfatické masáže, je to něco jako ceremoniál pro tělo.

Základy lymfatické masáže pro začátečníky

Když jsem poprvé slyšela o lymfatické masáži, musím přiznat, že mi chvíli trvalo, než jsem pochopila, co to vlastně je. Ale teď mohu říci, že je to jeden z nejúčinnějších způsobů, jak se starat o své tělo a své zdraví. Takže co je to teda ten základní princip? Jde o to, že pomocí jemných tlakových pohybů a hladících pohybů stimuluje lymfa, což je tekutina v našem těle, která pomocí vracecích se pohybů odvádí nadbytečné tekutiny a odpad z těla. Jednoduché, že? No, tak to není vše!

Moje první zkušenost s lymfatickou masáží byla, upřímně řečeno, dost překvapivá. Nečekejte totiž silný tlak a pevné hmaty, jak je tomu u klasických masáží. Je to spíše jako jemné hladení, které postupně vyvolává pocit uvolnění a klidu. Ale neříkám, že je to jen tak nějaká lehká příjemností, naopak! Jsou chvíle, kdy se to stává dost intenzivní a já bych dokonce řekla, že to může být téměř terapeutické.

Proč je lymfatická masáž důležitá?

Tak jak jsem zmínila, já sama jsem zaznamenala řadu zdravotních benefitů spojených s lymfatickou masáží. Co se týče mého těla, cítila jsem se lépe stejně jako u sportu po tvrdém výkonu. Ale jestli něco, tak jsem pochopila, že nesmíme podceňovat potenciál našeho těla jako celku a lymfatický systém je důkazem toho, jak důležité je udržovat ho v dobrém stavu.

Drobné buclaté lymfatické uzliny jsou hlídkou našeho zdraví, která monitoruje veškerou cirkulaci v těle a chrání nás před infekcemi. Pokud jsou tyto uzliny blokované nebo zanícené, mohou nastat zdravotní problémy. Lymfatická masáž je pak jako svěží vítr, který pročistí tyto uzliny a stimuluje lymfatický systém, aby byl lepší a efektivnější.

Kdy je vhodné podstoupit lymfatickou masáž?

Nejlepší na lymfatické masáži je, že je vhodná pro všechny. Ano, četla jste správně, říkám všechny! Bez ohledu na to, jestli jste aktivní sportovec nebo pracujete v kanceláři u počítače, lymfatická masáž má co nabídnout. Patří mezi typ masáže, který může přinést skvělé výsledky, pokud patříte do kategorie lidí, kterým se hromadí tekutina v těle, trpíte otoky nebo máte pocit únavy a těžkých nohou.

Například, když jsem cestovala po Evropě a hodně jsem chodila, lymfatická masáž mi pomohla zbavit se otoků nohou, které jsem měla po dlouhých dnech strávených na nohou. Ale nejen to, lymfatická masáž je také skvělá při detoxikaci těla, boji proti stresu, podpoře hubnutí a dokonce i při léčení akné a jiných kožních problémů. Takže pokud trpíte některým z těchto problémů, doporučuji vám vyzkoušet lymfatickou masáž.

Co očekávat během lymfatické masáže?

Jak už jsem zmínila, lymfatická masáž je odlišná od klasických masáží, které možná znáte. Tolik tedy k předběžným obavám a myslím, že nyní bychom se měli ponořit do detailů, co vlastně očekávat.

Prvním krokem je najít certifikovaného masážního terapeuta specializovaného na lymfatické masáže. Poté, co si lehnete na masážní stůl a uvolníte se, terapeut začne s velmi lehkým tlakem na vaše kůži. To je necítitelné a jemné, jako když vám někdo přejíždí peřím po kůži. Avšak s postupujícím časem se tlak mírně zvyšuje, aby se dosáhlo lepších výsledků a ať už je to příjemné nebo ne tak člověk si rychle zvykne.

Může být nepříjemná?

Ano i ne. Každý to má jinak. I když lymfatická masáž není obecně považována za bolestivou, pro někoho může být nepříjemná zejména v případě zánětů nebo infekcí. Podle mého názoru, rozhodujícím faktorem je, jak citliví jste na dotek a jaký je váš aktuální zdravotní stav. Ale jedno je jisté, výhody převažují před případnou nepohodou.

Moje první zkušenost s lymfatickou masáží byla trochu nepříjemná, ale teď už jsem si dost zvykla. Je to přirozená reakce těla na stimulaci lymfatického systému a je to normální, pokud cítíte jistý stupeň nepohodlí. Důležité je, že jste se terapeutovi svěřili a diskuze a konzultace s ním jsou nezbytné před začátkem masážní procedury.

Tipy pro lymfatickou masáž doma

No a teď přichází ta nejlepší část! Můžete si udělat lymfatickou masáž i doma! Samozřejmě, domácí masáž nebude tak efektivní jako ta u profesionála, ale pokud nemáte v plánu navštěvovat žádné wellness centrum, je to skvělá možnost, jak pečovat o své tělo.

Začněte s lehýnkou hřejivou sprchou, aby se otevřely póry a stimuloval se lymfatický systém. Poté si položte polštář pod krk a lehněte si na záda. Začněte masírovat své tělo lehkými tlakovými pohyby, začátkem u krku a postupem dolů až k nohám. Nezapomeňte na oblast podpaží, kde je mnoho lymfatických uzlin.

Rady mám spousty a po pravdě řečeno, tento typ péče si zamilujete! Tak tedy neváhejte a pusťte se do toho. Vaše tělo vám poděkuje a vy se budete cítit opravdu skvěle.