Historie a principy indické masáže hlavy

Myslím, že každá z nás, kterou někdy trápila bolest hlavy nebo stres, se instinktivně dotkla temene hlavy za účelem ulevy. Indická masáž hlavy, známá také jako champissage, využívá instinktivní lidskou potřebu dotýkat se hlavy při zvládání stresu a přináší řadu prospěšných účinků pro naše tělo i pleť. Ačkoli je tato prastará technika v Česku relativně nová, já jsem se rozhodla jí dát šanci a od té doby už moje úcta k ní jen roste.

Indická masáž hlavy je stále častěji vyhledávanou alternativní metodou ke zlepšení psychického a fyzického zdraví. Původem z Indie, tato terapie se datuje téměř 4000 let zpět. Masáž začíná na horní části zad, pokračuje na ramena a krk a končí na hlavě a obličeji. Důraz je kladen na důležité body, které jsou spojeny se sedmi čakrami, čili energetickými centry v těle.

Indická masáž hlavy a stárnutí pleti

A nyní k tomu, co vás nejvíce zajímá! Možná se ptáte, jak může masáž hlavy ovlivnit stárnutí pleti. Odpověď je jednoduchá. Masáž indickými technikami zlepšuje cirkulaci krve a tím podporuje zdraví pokožky. Díky lepšímu prokrvení se zvyšuje množství kyslíku a živin dodávaných do pokožky, což vede ke zlepšení její textury a vzhledu. Při pravidelné aplikaci může tato masáž dokonce pomoci zpomalit známky stárnutí jako jsou vrásky nebo povadnutí pleti.

Pravděpodobně to zní příliš dobře, že? Ale je to pravda. Při jedné z mých prvních masáží jsem si všimla, že po skončení mé pleť vypadala více svěží a jasnější. Moje vrásky nebyly tak výrazné, jako obvykle. Byla jsem ohromena a rozhodla se, že tuto metodu budu pravidelně využívat. A je to jedna z nejlepších věcí, které jsem pro svoji pleť udělala.

Benefity indické masáže hlavy pro pleť

Už jsem se zmiňovala o některých benefitech indické masáže hlavy pro pleť, ale dejme si je znovu všechny dohromady. Kromě zajišťování přívodu živin a kyslíku do pokožky tato masáž také pomáhá odstraňovat toxiny a volné radikály, které mohou způsobovat předčasné stárnutí. A to ještě není vše! Masírováním obličeje a hlavy se tím také uvolňují napětí a nahromaděný stres ve svalových tkáních a zlepšuje se lymfatický oběh.

Chci ještě zmínit jeden zajímavý fakt. Mnoho lidí v současnosti trpí syndromem suchého oka způsobeném častým používáním počítačů a jiných digitálních zařízení. Jsem jedna z nich. Užívala jsem různé kapky do očí, ale přišly jen o malou pomoc. Když jsem ale začala pravidelně chodit na indickou masáž hlavy, zlepšilo se mi napětí v obličeji, což mně dodalo větší komfort práce na počítači.

Domácí indická masáž hlavy: kroky a triky

Může se vám zdát skličující naučit se, jak správně provést indickou masáž hlavy, ale z mé zkušenosti mohu říci, že základy je možné zvládnout poměrně rychle. První krok je rozdělení hlavy na části a poté začít jemně masírovat každou část prsty. Můžete také použít esenciální oleje pro dodání účinných látek přímo do pokožky a pro zvýšení relaxačních účinků masáže.

Naučit se indickou masáž hlavy doma může být užitečné pro starostlivost o pleť a vůbec pro zdraví. Jako matka mám často stresové chvíle, kdy se potřebuji uvolnit a cítit se lépe. Tento typ masáže mi velmi pomohl a dělám si ho pravidelně nejen pro pleť, ale také pro celkové zdraví. Vyzkoušejte to také, nemusíte do toho jít na plno, pomalu a jistě se do toho dostanete.

Příběhy z mé zkušenosti a konečné myšlenky

Mám pro vás jednu příhodu z doby, kdy jsem se učila indickou masáž hlavy. Má dcera Bohdanka mě jednou sledovala, jak si doma masíruju hlavu a pleť. Pak se mě zeptala, zda bych to udělala i jí. Z obličeje mi asi padla čelist. Byla jsem překvapená, že má o to zájem, protože je to malá holčička. Udělala jsem jí tedy tu masáž a bylo to velmi roztomilé. Od té doby žádá o masáž hlavičky každý večer před spaním a tvrdí, že ji to pomáhá lépe usnout. Tímto příběhem vám chci pouze ukázat, že všechno může mít více než jeden prospěšný efekt. A tak je to i s indickou masáží hlavy.

Indická masáž hlavy poskytuje řadu pozitivních účinků nejen na zdraví pleti, ale také na celkové pohodlí a relaxaci. Může vám to pomoci cítit se lépe, zredukovat stres a úzkost, zvýšit cirkulaci krve a dokonce zlepšit kvalitu spánku. Při pravidelném provádění indické masáže hlavy můžete očekávat, že vaše pleť bude vypadat zdravěji a svěžeji. Chci povzbudit všechny, kteří se o tuto techniku zajímají, aby ji vyzkoušeli. Možná si myslíte, že jde jen o další módní vlnu, ale na základě své zkušenosti mohu říci, že je to mnohem více než to. Dám na to svoji hlavu!