-
6

Co se stane při špatném tejpování? Rizika, chyby a rady
Myslíš si, že tejpování je jednoduché? Stačí nalepit pásku a hotovo? Tak to je dost častý omyl. Pokud totiž tejpuješ špatně, může tě překvapit bolest, podrážděná kůže nebo dokonce zhoršení zranění. Není to jenom o tom pásku nalepit – záleží na směru, napětí i čistotě pokožky.
Chceš se vyhnout modřinám, puchýřům nebo pocitu "stáhnutí"? Nejde jen o pohodlí, špatné tejpování může ovlivnit i průtok krve nebo lymfu. Páska nalepená moc natěsno nebo ve špatném směru dokáže pěkně znepříjemnit den a někdy i zkomplikovat hojení.
- Jak poznat špatné tejpování
- Co může špatné tejpování způsobit
- Nejčastější chyby a jak se jim vyhnout
- Tipy pro bezpečné tejpování
Jak poznat špatné tejpování
Když se tejpovací páska nepoužije správně, začne to být celkem rychle znát. První věc, která tě může zarazit, je nepříjemný pocit na kůži – svědí to, pálí, nebo se dokonce tvoří vyrážka. To je jasná známka, že něco není v pořádku. Odborníci upozorňují, že pokud se objeví otok nebo necitlivost v místě, kde je tejpování, je potřeba pásku sundat hned.
S dalšími příznaky špatného tejpování se člověk nesetká jen na kůži. Někdy postižená oblast zčervená nebo zbělá – což může znamenat, že je tejp moc utažený a špatně v ní proudí krev. Můžeš si všimnout i omezené pohyblivosti nebo dokonce větší bolesti než před aplikací.
- Otok a necitlivost v místě aplikace
- Palčivý nebo svědivý pocit pod páskou
- Změna barvy kůže (zčervenání, zbělení nebo skvrny)
- Puchýře, odřeniny či vyrážka pod tejpovací páskou
- Větší bolest nebo omezený pohyb
Možná tě to překvapí, ale podle australské studie z roku 2023 zaznamenalo až 18 % sportovců po špatné aplikaci tejpu nějaký druh podráždění kůže. Přitom správná aplikace tyhle problémy výrazně snižuje.
Pokud máš pocit, že se ti stav spíš zhoršuje, pásku sundej co nejdřív. Nikdy to nenechávej "na později" – riskuješ podráždění, zánět nebo další komplikace.
Co může špatné tejpování způsobit
Když se tejpování dělá špatně, místo pomoci ti snadno přidělá další problémy. Nejčastější je podráždění nebo vyrážka – hlavně když použiješ nevhodný druh pásky nebo máš citlivou kůži. Občas může dojít až k puchýřům nebo odřeninám. Taky si dej pozor na nesprávné napětí pásky – když přitáhneš moc, zaškrtíš si krevní tok. To se projeví otokem, necitlivostí, někdy i modráním prstů nebo celé končetiny.
- Tejpovací páska nalepená obráceně nebo moc těsně tlačí, a tím blokuje proudění krve i lymfy. Výsledkem je větší otok nebo pomalejší hojení.
- Špatné umístění nebo natažení pásky ti zhorší pohyb nebo udělá ještě větší bolest, než kterou jsi měl původně.
- Když tejpuješ přes špatně očištěnou nebo mokrou kůži, riskuješ odlepení pásky a nula efekt. V horším případě to vede i ke vzniku bakteriální infekce.
- Při dlouhodobém špatném použití může dojít až ke změně kožní citlivosti nebo zánětu pod kůží.
Podle údajů z jednoho českého fyziocentra mají špatně aplikovanou tejpovací pásku 4 lidi z 10, kteří přichází na kontrolu s nějakým problémem po tejpování doma. Hodně z nich si stěžuje na "mravenčení" v rukou nebo nadměrné pnutí pod páskou.

Nejčastější chyby a jak se jim vyhnout
Pokud s tejpováním začínáš nebo ho zkoušíš doma podle YouTube, některé chyby se ti možná stanou raz dva. Není to tragédie, všichni začínali. Ale vědět, čeho se vyvarovat, ti může ušetřit dost starostí i bolesti.
- Příliš velké napětí pásky: Jedna z nejčastějších bot – lidi mají pocit, že čím více pásku natáhnou, tím líp to "drží." Výsledek? Kůže je podrážděná, místo je nepříjemně stažené a někdy se objeví i otlačeniny.
- Lepení na špinavou nebo mastnou kůži: Pokud máš na kůži zbytky krému nebo jsi se právě osprchoval, páska dobře nepřilne. Tejp pak nedrží, kusy se odlepují a ochrana ztrácí smysl.
- Špatný směr lepení: Každý sval má svůj směr. Pokud lepíš pásku opačně, efekt se buď ztrácí, nebo působí proti tobě. Třeba místo uvolnění sval stáhneš víc.
- Příliš krátký nebo dlouhý kus pásky: Když nedáš dostatečně dlouhou pásku, neovlivníš celou oblast, kterou potřebuješ. Delší pásek zase zavazí, roluje se, přilepí se ke kalhotám nebo dokonce snižuje funkci tejpu.
- Nevhodný typ pásky: Existují různé druhy – některé jsou voděodolné, jiné mají jinou elasticitu. Pokud použiješ levný nebo neoriginální tejp, může to znamenat podráždění kůže, rychlé odlepení nebo nula efekt.
Lidi často podceňují i to, že pásku přilepují přes chlupy. Malej detail, ale když pak tejp sundáváš, bolí to jako čert. Navíc na chlupaté kůži tejp hůř drží.
Podle krátkého průzkumu mezi sportovci, co si tejpují sami doma, připadá až 60 % problémů se špatným tejpováním právě na nedostatečnou přípravu kůže a nezvládnutou techniku lepení. Jasně, není nutné být hned fyzioterapeut, ale chce to dodržovat základní věci.
Takže – příště si dej bacha hlavně na tyto chyby, sleduj, jak na to dělají sportovci nebo fyzioterapeut na videích, a máš velkou šanci, že tvé tejpování fakt pomůže.
Tipy pro bezpečné tejpování
Když už se pustíš do tejpování doma, chceš hlavně zabránit zbytečným chybám. Dám ti pár konkrétních rad, jak na to, ať nemusíš řešit podrážděnou kůži nebo špatně nalepenou pásku.
- Čistá a suchá pokožka – Před lepením si vždy umyj a osušte místo, kam chceš pásku dát. Žádný krém, pot nebo mastnota. Tím snížíš riziko podráždění a páska ti nebude klouzat.
- Správné napětí pásky – Nejčastější chyba je, že lidi tejpovací pásku natáhnou moc. Stačí opravdu jemné napětí, většina tejpů se lepí s napětím 10–20 %. Silnější tah může víc škodit než pomáhat.
- Zahřátí pásky – Po nalepení párkrát projížděj pásku rukou. Teplo z dlaně aktivuje lepidlo, takže páska líp drží a méně se odlepuje.
- Kontrola krevního oběhu – Po aplikaci krátce otestuj, jestli necítíš mravenčení nebo necitlivost. Když se ti pod páskou zbělí kůže, sundej ji a začni znovu s menším napětím.
- Nelepte přes rány a vyrážky – Když máš na kůži poškození, škrábance nebo ekzém, tejpovací páska může situaci zhoršit a přinést infekci.
- Správná délka nošení – Optimální je nechat tejp nalepený 2 až 5 dní. Když tě páska začne tahat, pálit, nebo zčervená kůže, okamžitě ji sundej.
Pokud ti jde o čísla, podle českých fyzioterapeutů až 70 % chyb při tejpování pramení ze špatného napnutí pásky nebo nečisté pokožky. Takže na těchto dvou věcech fakt záleží.
Chyba | Co hrozí |
---|---|
Tejp je moc napnutý | Pocit stahování, špatný průtok krve |
Páska na špinavé kůži | Odlepení, podráždění, vyrážka |
Přelepení rány | Infekce, zhoršení hojení |
Po sundání pásky doporučuju kůži promazat něčím jemným – ideálně bez parfemace. Pokud tě tejpování bolí nebo se objeví otoky, radši se poraď se zkušeným fyzioterapeutem.